• +90 212 582 81 10 / Dahili: 6151
  • yenidenasya@fsm.edu.tr


5 Ağustos 2019 tarihinde, 11. Büyükelçiler Konferansı sırasında, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından “Yeniden Asya Açılımı” duyurusunda bulunmuş ve kendisi şu ifadeleri kullanmıştır.

"Asya ile başlayalım. 21. yüzyılda ekonomide ve diplomaside, sahada ve masada etkili olmak, Asya ile el-ele olmayı gerektirir. Asya dünyanın ekonomik merkezi haline gelmektedir. Uluslararası toplum Asya’da daha fazla yer almak için bir rekabet halindedir. Halbuki, dünyanın bu en dinamik bölgesinde bizim köklerimiz derindir. Avrupa’da ve Avrupalı olmak gibi, Asya’da ve Asyalı olmak da bizim için değerlidir. Bizi biz yapan, özel yapan hasletlerden biri bu iki sac ayağında yükselmemizdir. Türkiye’nin Asya politikası başarılı olmuştur. Şimdi ise, mevcut yaklaşımımızı zamana uyduracak ve geleceğe taşıyacak yeni bir açılıma ihtiyaç vardır. Asya’nın farklılıklarını gözeten, ancak bölgeye bütüncül bakabilen yeni bir politikayı oluşturma zamanı gelmiştir. ‘Yeniden Asya’ (Asia Anew) adını verdiğimiz açılımı bugün buradan ilan ediyoruz. İlişkilerimizi, bundan sonra bütüncül bir çerçeve dahilinde daha da ilerleteceğiz"

Bu açılımın ilan edilmesinin devamında ise, 19 Aralık 2019 tarihinde, Dışişleri Bakan Yardımcımız Sayın Sedat Önal Başkanlığında kurumlararası koordinasyon toplantısı gerçekleştirilmiştir.  

26 Aralık 2019 tarihinde Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) tarafından Ankara’da, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla Yeniden Asya Çalıştayı düzenlenerek ülkemizin dış politikada izleyeceği bu yeni sürece dair ilk adımlar atılmıştır. 

2020 yılı itibariyle, Dışişleri Bakanlığı çatısı altında Yeniden Asya İnisiyatifi Koordinatörlüğü kurulmuş ve Sayın Büyükelçi Kezban Nilvana Darama Yıldırımgenç, ülkemizin Yeniden Asya İnisiyatifi Koordinatörü olarak görevlendirilmiştir. 

6 Şubat 2021 tarihli ve 31387 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 70 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi"nin 2 nci maddesi ile Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Büyükelçimiz Sayın K.Nilvana Darama Yıldırımgeç, hem ilgili Müdürlüğün Genel Müdürü hem de Yeniden Asya İnisiyatifi Koordinatörü olarak görevine devam etmektedir.